KINEMA - SPOTKANIE NAUCZYCIELI W BRUNSZWIKU W NIEMCZECH

2019 Kinema 5Po raz kolejny bierzemy udział w następnej edycji międzynarodowego projektu filmowego KINEMA, w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele zainteresowani językiem niemieckim oraz kinematografią. Szkolenie dla nauczycieli – opiekunów projektu odbyło się w dniach
6.-10. listopada 2018 r w Brunszwiku. W tym roku nauczyciele z Dolnej Saksonii (Niemcy), Górnej Normandii (Francja) i Dolnego Śląska uczestniczyli aktywnie w warsztatach poświęconych opracowaniu trzech filmów: niemieckiego „Phoenix” Christiana Petzholda, francuskiego „Max et Lenny” Freda Nickolasa oraz nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale 2018 „Twarz” filmu znanej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej.

Podczas warsztatów nauczyciele poznali zasady tworzenia filmu w stylu Common Craft oraz dokonali analizy filmów, na podstawie których będzie bazowała praca w tegorocznym projekcie. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez znawców i fachowców z dziedziny filmu. Do zadań nauczycieli należało opracowanie wytycznych dotyczących tworzenia filmu w tym roku. Nauczyciele biorący udział w warsztatach znacznie wzbogacili swoją wiedzę kinematograficzną, co ułatwi w dużym stopniu zmierzenie się z zadaniami dla młodzieży uczestniczącej w projekcie. W tym roku polscy uczniowie będą musieli nakręcić własne filmy w oparciu o problematykę i zarys bohaterów w filmach niemieckim i francuskim.

Innym ważnym aspektem warsztatów jest odbywający się w Brunszwiku Festiwal Filmowy podczas którego, nauczyciele mieli okazję obejrzeć różne produkcje filmowe kina światowego. Wszelkie doświadczenia będziemy mogli wykorzystać w pracy nad filmem.

Agnieszka Jasek Łata